Bez kategorii

Jaka forma prawna nadaje się najlepiej na startup?

Najlepszą formą prawną dla startupu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Ma ona wiele zalet, które są szczególnie istotne dla początkujących przedsiębiorców:

 • Ograniczona odpowiedzialność wspólników – wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionych wkładów, co oznacza, że w przypadku upadłości spółki nie ponoszą ryzyka utraty całego swojego majątku.
 • Łatwość założenia i prowadzenia działalności – spółka z o.o. może zostać założona przez jedną osobę, a jej kapitał zakładowy wynosi jedynie 5000 zł.
 • Możliwość pozyskiwania kapitału – spółka z o.o. może emitować udziały, które mogą być sprzedawane innym osobom, co pozwala na pozyskanie kapitału na rozwój firmy.

Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Prosta spółka akcyjna (PSA) jest również dobrą formą prawną dla startupu. Ma ona wiele cech wspólnych ze spółką z o.o., ale jest od niej bardziej elastyczna i odformalizowana. Do jej zalet należą:

 • Ograniczona odpowiedzialność akcjonariuszy – akcjonariusze odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionych wkładów.
 • Łatwość założenia i prowadzenia działalności – PSA może zostać założona przez jedną osobę, a jej kapitał zakładowy wynosi jedynie 1 zł.
 • Możliwość pozyskiwania kapitału – PSA może emitować akcje, które mogą być sprzedawane innym osobom, co pozwala na pozyskanie kapitału na rozwój firmy.

Spółka cywilna i spółka jawna to formy prawne, które nie są polecane dla startupów. W tych formach wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, co w przypadku startupu, który wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, może stanowić poważne zagrożenie dla ich majątku osobistego.

Która forma prawna będzie najlepsza dla konkretnego startupu, zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj działalności gospodarczej – niektóre rodzaje działalności wymagają spełnienia szczególnych wymogów formalnych, które mogą być trudne do spełnienia w niektórych formach prawnych.
 • Rozmiar firmy – dla dużych startupów z dużym potencjałem rozwoju może być korzystniejsza spółka akcyjna, która daje więcej możliwości pozyskiwania kapitału i skalowania działalności.
 • Plany rozwoju firmy – jeśli startup planuje pozyskiwać kapitał od inwestorów, warto rozważyć wybór spółki z o.o. lub PSA.

Decyzja o wyborze formy prawnej dla startupu powinna być podjęta po konsultacji z prawnikiem, który pomoże dobrać najlepszą formę do konkretnych potrzeb firmy.

Czy prosta spółka akcyjna ma zalety podczas budowy startupu?

Tak, prosta spółka akcyjna (PSA) ma wiele zalet podczas budowy startupu. Do najważniejszych z nich należą:

 • Ograniczona odpowiedzialność akcjonariuszy – akcjonariusze odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionych wkładów. Oznacza to, że w przypadku upadłości spółki nie ponoszą ryzyka utraty całego swojego majątku. Jest to szczególnie istotne dla startupów, które wiążą się z dużym ryzykiem niepowodzenia.
 • Łatwość założenia i prowadzenia działalności – PSA może zostać założona przez jedną osobę, a jej kapitał zakładowy wynosi jedynie 1 zł. Jest to znaczne ułatwienie w porównaniu z innymi formami prawnymi, które wymagają wniesienia większego kapitału zakładowego i zaangażowania większej liczby osób.
 • Możliwość pozyskiwania kapitału – PSA może emitować akcje, które mogą być sprzedawane innym osobom, co pozwala na pozyskanie kapitału na rozwój firmy. Jest to ważne dla startupów, które potrzebują środków na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek.
 • Elastyczność – PSA daje dużą swobodę w kształtowaniu umowy spółki, co pozwala dopasować ją do indywidualnych potrzeb startupu.

Oto kilka przykładów, jak prosta spółka akcyjna może być korzystna dla startupu:

 • Startup może rozpocząć działalność bez konieczności angażowania dużego kapitału.
 • Startup może pozyskiwać kapitał od inwestorów, co pozwala mu na szybki rozwój.
 • Startup może dopasować strukturę organizacyjną do swoich potrzeb.

Oczywiście, prosta spółka akcyjna nie jest idealną formą prawną dla każdego startupu. Decyzja o wyborze formy prawnej powinna być podjęta po dokładnym przeanalizowaniu indywidualnych potrzeb firmy.

Sprawdź naszą ofertę wirtualne biuro Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *