Bez kategorii

Jak bardzo rośnie sprzedaż internetowa w stosunku do tradycyjnej na przestrzeni lat?

Sprzedaż internetowa rośnie w bardzo szybkim tempie, zarówno w stosunku do tradycyjnej sprzedaży, jak i do PKB. Według raportu Global E-Commerce Report 2023, światowy rynek e-commerce w 2022 roku osiągnął wartość 4,9 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 21,9% w porównaniu do 2021 roku. W tym samym czasie sprzedaż detaliczna w tradycyjnych sklepach wzrosła o 7,8%, do 24,3 biliona dolarów.

Sprawdź naszą ofertę wirtualne biuro Kraków

W Polsce sprzedaż internetowa również rośnie w szybkim tempie. Według raportu Gemius E-commerce w Polsce 2022, w 2022 roku wartość rynku e-commerce w Polsce wyniosła 131,2 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu do 2021 roku. Sprzedaż detaliczna w tradycyjnych sklepach w tym samym czasie wzrosła o 8,5%, do 519,4 miliarda złotych.

W ciągu ostatnich 10 lat udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej w Polsce wzrósł z 4,2% w 2013 roku do 25,3% w 2022 roku. Oznacza to, że sprzedaż internetowa stanowi obecnie ponad jedną czwartą sprzedaży detalicznej w Polsce.

Istnieją różne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu sprzedaży internetowej. Do najważniejszych należą:

 • Rozwój technologii i infrastruktury internetowej, który ułatwia i przyspiesza zakupy online.
 • Zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa i wzrost liczby osób mieszkających w miastach, które sprzyjają zakupom online.
 • Pandemia COVID-19, która spowodowała wzrost popularności zakupów online.

Oczekuje się, że sprzedaż internetowa będzie nadal rosnąć w szybkim tempie w nadchodzących latach. Według raportu Global E-Commerce Report 2023, światowy rynek e-commerce osiągnie wartość 6,4 biliona dolarów w 2025 roku.

Jakie nowe kanały sprzedaży internetowej pojawiły się w ostatnich latach?

W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych kanałów sprzedaży internetowej, które oferują firmom nowe możliwości dotarcia do klientów i zwiększenia sprzedaży. Do najważniejszych z nich należą:

 • Sprzedaż przez aplikacje mobilne. Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych, sprzedaż przez aplikacje mobilne staje się coraz bardziej popularna. Firmy mogą tworzyć dedykowane aplikacje dla swoich produktów lub usług, które pozwalają klientom na łatwe i wygodne zakupy z dowolnego miejsca.
 • Sprzedaż przez social media. Social media to potężne narzędzie marketingowe, które można wykorzystać do sprzedaży produktów i usług. Firmy mogą tworzyć reklamy na platformach społecznościowych, aby dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców.
 • Sprzedaż przez live streaming. Live streaming to forma transmisji wideo w czasie rzeczywistym. Firmy mogą wykorzystać live streaming do prezentowania swoich produktów i usług, a także do interakcji z klientami.
 • Sprzedaż przez wirtualne centra handlowe. Wirtualne centra handlowe to platformy internetowe, które łączą w sobie sklepy różnych firm. Klienci mogą na nich przeglądać produkty i dokonywać zakupów z jednego miejsca.
 • Sprzedaż przez chatboty. Chatboty to programy komputerowe, które mogą prowadzić rozmowy z ludźmi. Firmy mogą wykorzystać chatboty do obsługi klienta, odpowiadania na pytania i dokonywania sprzedaży.

Oto kilka przykładów firm, które wykorzystały nowe kanały sprzedaży internetowej do zwiększenia sprzedaży:

 • Nike wykorzystuje aplikację mobilną do sprzedaży swoich produktów. Aplikacja umożliwia klientom przeglądanie produktów, dokonywanie zakupów i śledzenie zamówień.
 • Amazon wykorzystuje social media do promocji swoich produktów. Firma prowadzi konta na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram.
 • Ikea wykorzystuje live streaming do prezentowania swoich produktów. Firma organizuje transmisje wideo z wnętrz swoich sklepów, w których sprzedawcy prezentują produkty i odpowiadają na pytania klientów.
 • Zalando wykorzystuje wirtualne centra handlowe do sprzedaży swoich produktów. Firma jest obecna w wielu wirtualnych centrach handlowych, takich jak Zalando Lounge i Zalando Premium.
 • Netflix wykorzystuje chatboty do obsługi klienta. Firma oferuje chatboty, które mogą odpowiadać na pytania klientów dotyczące subskrypcji, płatności i treści.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach pojawi się jeszcze więcej nowych kanałów sprzedaży internetowej. Firmy będą szukać nowych sposobów dotarcia do klientów i zwiększenia sprzedaży.

Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *